גמר הפלייאוף
אשקלון - תל אביב
צילום: רועי קמיאל


בשבת, ה-19.03.2011, זה קרה - תחת איומי ההפצצות מעזה, בקיבוץ אור-הנר, המגרש הביתי של אשקלון, נערך הקרב הגדול של ליגת הרוגבי הישראלית לעונת 2010-11, הגמר הגדול  בין המובילה הבלתי מנוצחת מאשקלון לבין האלופה ומחזיקת הגביע מתל אביב. אשקלון לאורך כל העונה דרסה כל מה שזז בליגה, כולל 2 ניצחונות על תל אביב: 26-12 בסיבוב הראשון ו:32-22 בסיבוב השני, במחזור האחרון של הליגה, ניצחון שהבטיח לה את המקום הראשון בעונה הסדירה ועלייה אוטומטית לגמר הפלייאוף. מצד שני, תל אביב השלימה סדרה של 4 משחקים רצופים מול אשקלון ויזרעאל, שני הקבוצות החזקות בליגה, דבר שגרם לסדרה ארוכה של פציעות אצל שחקני המפתח של תל אביב, שמות כמו: יוני רדשקוביץ, טוקו סוחשווילי, צחי טסלר וג'וליאן מאפי. יש לציין ששני הקבוצות לא באו בהרכב אופטימלי, כאשר כם אשקלון חסרו את הקפטן המורחק סאשה ווקלוב ואת אחד משחקני החיזוק הפיג'יאנים.


אשקלון כהרגלם עלו בטירוף, על מנת לסיים את המשחק כמה שיותר מוקם כמו שעשו בשני המשחקים הקודמים מול תל אביב. בהתחלה תל אביב הצליחה לעצור את אשקלון ורוב המשחק התנהל באיזור אמצע המגרש, אך לאט לאט האגרסיביות של אשקלון גמרה לת אביב לעשות טעויות, ואשקלון השטלו לגמרי על המשחק - כאשר החלוצים שלהם עושים מטרים חשובים שאיפשרו לקו שלהם, בראשות המס' 10 הפיג'יאני לסכן את תל אביב פעם אחר פעם וגם לשתק כמעט לגמרי את משחק ההתקפה של תל אביב. 


ולבסוף הטריי המיוחל של אשקלון הגיע, כאשר השטלתו על בעיטת הרחקה לא מוצלחת של תל אביב ונעצרו רק בטריי שכבש הפלאנק המצויין של אשקלון פאקונדו. בעיטת המרה מוצלחת קבעה את התוצאה על 7-0 לביתיים, וזאת הייתה תוצאת המחצית.

פאקונדו בדרך לטריי

במחצית הטיח המאמן התל אביבי רענן פן בשחקניו האשמות קשות על ההתנהלות שלהם במחצית הראשונה - "נלחמתם בידיוק 5 דקות בהתחלה" - אמר והוסיף: "לא יתקבלו שום תירוצים, אם אתם לא רוצים לזרוק את העבודה של כל השנה לפח, לכו ותיתנו את הכל על המגרש".
ואכן השחקנים עלו ונתנו הכל במחצית השנייה. בגנה אגרסיבית ולפעמים נואשת על קו הטריי שלה מנעה תל אביב מאשקלון להגדיל את היתרון שלה בכמה וכמה הזדמנויות טריי בטוחות. מצד שני, החסרון של שקני המפתח התבטע התקפה, כאשר תל אביב לא הצליחה ליצור מהלכי התקפה יעילים מול האשקלון האגרסיבית, ובילתה את רוב הזמן והגנה ובהרחת כדורים בבעיטת מתוך ה-22 שלה.
 

אשקלון כשלה שוב ושוב להבקיע מההזדמנויות המצויינות שלה, וההגנה התל אביבית לאט לאט העלתה את המורל של הקבוצה והמומנטום התחיל לעבור עליה, וכאשר הרחקה טובה גרמה לבלאגן בקו האחורי של אשקלון, השתלטה תל אביב על הכדור ובהתקפה מתפרצת מהיחידות במשחק הצליחה לכבוש טריי מידי יוני דיווינסקי (אשר כבש גם את הטריי בגמר הגביע!)
שהומר בהצלחה ובדקה ה-65 המשחק היה בשיוויון 7-7.

דיווינסקי - כובש הטריי

כאן הלחץ התחיל להשפיע על שני הקבוצות, אבל הניסיון של תל אביב במשחקים צמודים בא לידי ביטוי, כאשר היא הכתיבה את קצב המשחק, ואף הייתה קרובה להגדיל את התוצאה, אך הגנה נואשת של אשקלון הפעם עצרה את דייב באומן כבר מעבר לטריי ומנעה ממנו לכבוש. 
ביקור נוסף ב-22 של אשקלון הסתיים בעבירה של הביתיים בתווך בעיטה, ופליקס ביידורף כבש והעלה את תל אביב ל 10-7, כעשר דקות לסיום.


מכאן המשחק היה ברובו באיזור אמצע המגרש, כאשר אשקלון לא מוותרת ומנסה להניח טריי ניצחון ותל אביב מצליחה להגן בכוחות אחרונים, כך זה נמשך עד שריקת הסיום של ג'רמי שאדור שנתנה את האות לחגיגות של תל אביב, על זכיה שנייה ברציפות בדאבל - גביע וליגה!! 
שחקני אשקלון שבורי הלב שכבו עוד דקות ארוכות על הדשא ולמרות שנכשלו במשחק האחרון וגרמו ללא מעט שערוריות במהלך העונה, חייבת להאמר מילה טובה על הקבוצה הזאת, שאמנם חוזקה בשחקנים זרים בכמה רמות מעל הליגה שלו, אבל הכוח שלה העונה, מבחינתי היה באגרסיביות שלה - היא הביאה לליגה הישראלית רמת אגרסיביות אחרת, רמה שרואים בדרך כלל במשחקי הנבחרת ולא בליגה, וכמו כן היא הציגה רוגבי מהיר ואטרקטיבי והוסיפה הרבה עניין וצבע לליגה השנה - שאפו לאשקלון ותמשיכו כך!!החגיגות של תל אביב

בנוסף מגיעות מחמאות ואשקלון ולאיגוד הרוגבי על אירגון הגמר, האירוע היה מצויין, הסדר נשמר בצורה אופטימלית וצוות השופטים היה מורכב מהשופטים הטובים בארץ שאף השתמשו במכשירי קשר חדישים בין השופט הראשי לעוזריו - גם כן לראשונה בליגה בארץ. האיגוד בחר את מישה אלי, שחקנה לשעבר של אשקלון שעבר העונה לתל אביב בתור השחקן המצטיין של המשחק ושחקן העונה ברוגבי הישראלי! ולעומת זאת בתל אביב בחרו את דימה דרוייזן הוותיק, שחזר לגמר לאחר פצעיה בגב ונתן משחק הגנה אדיר מול הפיג'יאנים של אשקלון, וכיבדו אותו בטקס הנפת הגביע.

מישה אלי - שחקן העונה של איגוד הרוגבי

דימה דרוייזן - מניף את הגביע